Ta mūsų „Basankė“

Palanga prarado dvasią

„Palanga yra mano gimtinė, mano kraštas ir mano žmonės o aš esu maža, maža to krašto dalelė, todėl į Palangą visada žvelgiu suinteresuotu ir subjektyviu, ne tik architekto, žvilgsniu. Yra tokia sparnuota žemaitiška frazė: „Palonga – svieta pabonga“. Žymusis, Amžiną jam atilsį, skulptorius Antanas Mončys prie jos dar taip pat žemaitiškai pridėjo: „Ė mona“. Po šita jungtine formuluote visu 100 proc. pasirašau ir aš“, – juokėsi architektas.

Pasak E. Benečio, architektai, miesto (ir ne tik) aplinką vertina savotiškai: apie tai, kas gerai – paprastai nekalbama. Juk apie ką čia diskutuoti? Kad yra gerai? Bet juk taip ir turi būti. Architekto akis to „gero“ paprastai ir nebepastebi. Gerai – tai gerai, judam toliau: „O va, kai yra blogai… Ir ypač, kai dar ne tu pats projektavai, derinai… tada ir architekto akis užkliūva, ir liežuviui yra kur pasireikšti. Palanga turi specifinę „Genius loci“ (vietos dvasia – lotyniškai). Todėl nevyniojant žodžių į vatą pasakysiu paprastai: dabartinė Palanga tą vietinę kurorto dvasią prarado negrįžtamai ir toliau eina visiškai nenauju, vartotojiško požiūrio į miestą, jo urbanistiką, jo užstatymą ir jo architektūrą istorinio savo tapatumo naikinimo keliu. Nieko baisiau už „rekonstruotą“ J. Basanavičiaus g. iki šiol Palangoje nebuvo, nėra ir (Duok Dieve!) gal ateityje nebebus. Bet ta ateitis jau nebesvarbu, nes juodas darbas prieš Palangą jau yra atliktas ir kelio atgal nebėra. Jeigu kalbėtumėme apie kažką panašaus, tai analogą dabartinei Palangos J. Basanavičiaus g. būtų galima pamatyti Vokiečių g. Vilniaus senamiestyje nuo buvusių Parodų rūmų iki S. Nėries vardo mokyklos, kur išsyk po II pasaulinio karo tarybiniai urbanistai su traktoriais ir ekskavatoriais tiesino istorinio Vilniaus senamiesčio gatvę link „šviesios ateities“. Kas iš to gavosi? Baisu, bet daug kartų geriau, nei „rekonstruota“ J. Basanavičiaus g. Kodėl? Ogi todėl, kad Vilniaus senamiestis palyginti su istorine Palanga yra labai didelis, o sunaikinta Vokiečių g. – tik viena iš kelių dešimčių Vilniaus senamiesčio gatvių. Kas kita Palangoje. Sudarkius („sumoderninus“) istorinės Palangos miesto dalies vienintelę ir pagrindinę kompozicinę ašį, kurioje stovėjo absoliuti dauguma Palangos miesto istorinio architektūrinio paveldo objektų, nebeliko juos jungiančio elemento – tos pačios „rekonstruotos“ J. Basanavičiaus g. su jos nepakartojamais želdiniais. Nebeliko šimtametės alėjos dvasios“.

 

Ta mūsų „Basankė“

Edmundas priminė, kad dar prieš J. Basanavičiaus g. „rekonstrukciją“ miestas griovė ir išveždavo iš jos kioskus, paviljonus ir kitokias lauko prekybines „pašiūres“. Šioje srityje Palanga buvo pirmoji šios srities pionierė visoje Klaipėdos apskrityje. „Specialiai lauko prekybai įrengėme ir pastatėme senojo turgaus vietoje stacionarias, patvarių medžiagų ir konstrukcijų pavėsines ir paviljonus. Ką gi J. Basanavičiaus g. matome dabar? Šios gatvės prekeiviai dabar ištisus metus joje prekiauja pagal geriausias Gariūnų tradicijas ir su pilnu Gariūnų prekių asortimentu, o senojoje turgavietėje įrengtose pastogėse tradiciškai klesti padėvėtų rūbų prekyba. O kur dar nei tarpusavyje, nei su esama aplinka nederantys bet brangūs ir pretenzingi J. Basanavičiaus gatvės įrangos elementai: „kaip smėlis“ geltona, bet nepraktiška gatvės danga, „kaip jūra“ banguoti suoliukai, marso kronikas primenantys geltonas betonas, šviestuvai ir iš niekur į niekur vedantys dviračio takai….“ – su giliu liūdesiu balse kalbėjo E. Benetis.

Tokia dabar yra J. Basanavičiaus gatvė. Gatvė, nuo kurios daugiau nei prieš šimtą metų prasidėjo Palangos, kaip kurorto, istorija ir kurortinės miesto dalies plėtra, suformavusi Palangą, kaip kurortą. Visa tai buvo nubraukta vienu J. Basanavičiaus g. „rekonstrukcijos“ projektu. Architektas sakė, kad jei tik yra galimybė, „rekonstruotą“ gatvę tiesiog apeinantis: „Aš stengiuosi ją įveikti skersine kryptimi. Taip trumpiau ir mažiau skauda“.

visas straipsnis cia: http://www.palangostiltas.lt/edmundas+benetis++buves+palangos+vyriausiasis+architektas,7,2,2465.html

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje gal kam pades atsibusti, kaip satanistai valdo, karas pries Lietuva (pasauliniu mastu - pries zmonija). Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. douktris sakė:

    kai pamaciau ispjautus basankes kastonus, prakeikiau iskrypelius “rekonstruktorius“ tu kastonu sakos, sukrautos palei kopas dar pavasary skleide lapus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s